MALOCLINIC רמת השרון
א א א

השתלת עצם היא הליך כירורגי שמטרתו השלמת חוסר בעצם אצל מטופלים הזקוקים לטיפול השתלת שיניים. העצם המושתלת יכולה להיות עצם עצמית מגופו של האדם או עצם סינטטית. הניתוח קצר ונמשך כשעה אחת בלבד וזמן ההחלמה הנדרש קצר ומהיר.

התשתית של העצם בפה נפגעת בעיקר כתוצאה מאובדן שיניים הגורם לאובדן של העצם התומכת בשיניים. העצם נספגת כתוצאה מתהליכים זיהומיים הנובעים מחוסר שיניים מולד, מחלות חניכיים, חבלה קשה כתוצאה מתאונה, נטייה משפחתית ועוד.

השתלת עצם היא פעולה ניתוחית מהירה שבמהלכה מושתלת עצם תחליפים לתוך הלסת בפה באזורים בהם נפח העצם דליל ולא מספק. העצם המושתלת משלימה את העצם החסרה, מעודדת צמיחה של עצמות חדשות, מעבה את הלסת ועוזרת להתחדשות ולשיקום רכס הלסת.

טיפול השתלת עצם ניתן לביצוע בכל גיל כאשר אצל צעירים יכולת בניית העצם תהיה טובה יותר ואצל מבוגרים תהליך הקליטה ימשך זמן רב יותר, אך גם אצלם סיכויי הצלחת הטיפול גבוהים.

הסיבות להשתלת עצם

  • פרוצדורה מוקדמת והכרחית לצורך טיפול השתלת שיניים – העצם המושתלת מספקת בסיס קבוע להחדרת שתלים דנטליים אצל מטופלים הסובלים מחוסר שיניים וזקוקים להשלמת שיניים באמצעות שתלים דנטליים. תמיכה טובה ואיכותית לשתלים משפיעה על יציבותם ומעלה את סיכויי הצלחת הטיפול כולו.
  • שיקום עצם הלסת – נדרשת במצבים בהם עצמות הלסת שבורות, סדוקות או בעלות תפקוד ירוד כתוצאה מנזק חמור שנגרם ללסת.

למי מתאימה השתלת עצם?

טיפול השתלת עצם מתאים כמעט לכל המטופלים הזקוקים לכך. כאשר לכל אחד מהמטופלים יש להתאים את שיטת ההשתלה המתאימה לו ביותר מתוך מגוון השיטות. במקרים יוצאי דופן בהם אין אפשרות לבצע טיפל השתלת עצם, ניתן לעבור טיפול השתלות שיניים בטכניקות אשר לא דורשות השתלת עצם, דוגמת שיטת

ALL-ON-4 אשר מאפשרת להתגבר על בעיית המחסור בעצם, על ידי שימוש בשתלים זיגומטיים – שתלים ייחודיים בעלי מבנה מוארך אשר מוחדרים לעצם הזיגומה – עצם הלחי במקום לעצם הלסת. השתלת שיניים באמצעות שתלים זיגומטיים הינה פעולה מורכבת אשר דורשת רופא מיומן בעל ניסיון וידע רב.

השיטות השונות להשתלת עצם בלסת

קיימות מספר שיטות להשתלת עצם בלסת כאשר לכל  מאפיינים ייחודיים משלה:

השתלת עצם עצמית Autogenous בשיטה הזאת משתילים עצם עצמית הנלקחת מגוף המטופל. העצם יכולה להילקח מתוך אזור חלל הפה או מחלקים אחרים בגופו של המטופל. שיטה זו היא הטובה מבין כל השיטות מפני שעצם הנלקחת מגופו של המטופל היא בעלת ההתאמה הגבוהה ביותר לתהליך של השתלה מחדש והסיכוי שהיא תיקלט בהצלחה הוא הגבוהה ביותר. בנוסף, מאחר שמדובר בעצם חיה, היא בעלת מרכיבים המעודדים צמיחה מחדש של העצם.

השתלת עצם של בעל חיים Xenograft – בשיטת השתלה זו נעשה שימוש בעצם של בעל חיים.

השתלת עצם של תורם Allograf – בשיטה זו נלקחת עצם של תורם, לרוב מדובר בתורם שנפטר ולכן העצם היא מתה ואין לה את היתרונות של העצם החיה.

השתלת עצם סינטטית Alloplast בשיטה זו נלקחת עצם מחומר סינטטי דוגמת קרמיקה.

במקרה שלא מעוניינים לעבור תהליך על השתלת עצם חדשה אפשר לבחור בשיטה שמעודדת את הגוף לתקן עצמות שאינן מתפקדות כראוי. בהליך זה מוחדר חומר חוץ תאי כגון משתית או מטריצה אשר מהווה את הבסיס לצמיחתה של העצם.

מהן ההכנות הנדרשות לניתוח השתלת עצם?

ישנן מספר הכנות מקדימות שחשוב לבצע בטרם הטיפול:

  • עם קביעת מועד הטיפול – יש צורך לבצע בדיקות על פי הדרכת הרופא.
  • כשבוע לפני הטיפול – יש להפסיק ליטול תרופות המכילות סטרואידים ותרופות אנטי דלקתית.
  • ביום הניתוח – אם הניתוח מתבצע בהרדמה כללית, יש להיות בצום שש שעות לפחות לפני הטיפול.
מהלך הניתוח להשתלת עצם

בתחילת הניתוח מבצעים הרדמה והכנות מקדימות לקראת ההשתלה כמו הסרת עצמות בריאות על מנת למקם את העצם החדשה במיקום האידיאלי ביותר . מבצעים חתך בחניכיים, ומחדירים אליו את העצם החדשה, אשר מוצמדת באמצעות פין או צמנט כירורגי. לבסוף, תופרים את החתך וסוגרים אותו.

לאחר סיום הטיפול מתחיל שלב ההחלמה, במהלכו מבצעים צילום רנטגן של אזור ההשתלה למטרת ביקורת של האזור ולאחר כמה שבועות מגיעים לבדיקה אצל הרופא. בפגישת הביקורת הרופא בודק שהעצם והשתל התאחו כראוי ושהחתך הגליד באופן מיטבי. במידה שהשתל לא נקלט או שהגוף דחה אותו, ייווצר רווח בין העצם הטבעית לעצם המושתלת וקיימת סכנה להיווצרות דלקת. במצב של חוסר קליטה, הרופא יוציא את העצם המושתלת ויבצע השתלה חוזרת.

תהליך ההחלמה

תהליך ההחלמה מטיפול השתלת עצם עשוי להימשך כ 6-12 שבועות, כאשר לאחר ביצוע צילום רנטגן של האזור המנותח אפשר יהיה לקבוע האם תהליך ההחלמה הסתיים והחניכיים החלימו לגמרי. בזמן ההחלמה חשוב לשמור על מספר כללים על מנת לאפשר לגוף החלמה מיטבית ומהירה ועל מנת להעלות את סיכויי הצלחת הטיפול: להימנע לחלוטין מעישון, להימנע מקרבה לקרינה רפואית  או טיפולי כימותרפיה, להימנע מתרופות אנטי דלקתיות ותרופות מבוססות סטרואידים.

מהם הסיכונים?

במקרים בודדים בלבד, העצם המושתלת אינה נקלטת בגוף ויש צורך להוציא אותה ולחזור בשנית על פעולת ההשתלה. בחלק מהמקרים לא משיגים את כמות העצם הדרושה להחדרת שתלים דנטליים, לכן יהיה צורך לחזור על הפעולה ולהוסיף שכבת עצם נוספת.

על מנת להגדיל את סיכויי הצלחת הטיפול חשוב לבחור רופא שיניים מיומן ובעל ניסיון אשר מקפיד על פרוטוקול רפואי מסודר, ומתאים בצורה המיטבית ביותר את סוג העצם המושתלת לנתונים הקליניים ולצרכים של המטופל.

במרפאת השיניים ׳מאלו קליניק׳ רמת השרון בהובלתו של ד״ר ערן פרמון מובילים בטיפולי השתלות עצם בכל השיטות המובילות ובהתאמה מושלמת של הטיפול הנדרש לצורכי ונתוני המטופל.

מיתוסים ברפואת שיניים
צרו איתנו קשר
התקשרו אלינו!