MALOCLINIC רמת השרון
א א א

טיפול השתלות שיניים הפך בשנים האחרונות מתהליך ארוך ומייגע לתהליך קצר וממוקד אשר יכול להסתיים ביום אחד בלבד. הקיצור המשמעותי במשך הטיפול מתקיים הודות לטכניקה חדשנית המאפשרת לבצע את כל השלבים של התקנת שתל דנטלי בטיפול אחד בלבד – העמסה מידית.

במאמר שלפניכם מצוינת כל האינפורמציה שחשוב לדעת רגע לפני טיפול השתלת שיניים

מהם הטיפולים הקלאסיים הנפוצים?

הטיפול הקלאסיים להשתלת שיניים כוללים 3 שיטות שונות:

  1. תותבות נשלפות התקן עצמאי אשר משלים מצב של שיניים חסרות בלסת שלמה או בחלק ממנה. ההתקן נבנה על ידי רופא השיניים ומורכב על גבי הלסת. חסרונות השיטה: ההתקן לא מקובע ללסת ולכן נוטה לזוז או להפריע בזמן אכילה ודיבור, הוא פוגע בחוש הטעם ועלול לפגוע גם בחניכיים.
  2. גשר חרסינה שיני חרסינה צמודות המחוברות אחת לשנייה, נתמכות על השיניים הקיצוניות בפה ועל ידי כך משלימות את השיניים החסרות. חסרונה הבולט של השיטה הוא בכך שיש מצבים בהם נדרשת השחזה של שיניים בריאות ואף ביצוע של טיפולי שורש בשיניים הקיצוניות (דבר שפוגע בשיניים ומחליש אותן).
  3. שתלים דנטליים אידיאלי במיוחד במקרים של חוסר שן אחת או מספר קטן של שיניים. שתל דנטלי הינו בורג טיטניום אשר מוחדר לעצם הלסת ועליו מניחים כתר חרסינה בעל מראה טבעי המתמזג עם שאר השיניים בפה. זהו פתרון קבוע ומספק אשר לא פוגע בשיניים הבריאות או בבריאות הפה, אך החסרונות הבולטים הם בכך שנדרש עובי מסוים של עצם לסת, טיפולים רבים ומורכבים וזמן המתנה ארוך בין הטיפולים.

הטכניקה המודרנית – ׳העמסה מידית׳

טכניקת ׳העמסה מידית׳ מאפשרת לרופא השיניים להעמיס על עצם הלסת שתלים דנטליים או מערכת שיניים חדשה באותו הטיפול ובכך מבטלת את הצורך בתקופות המתנה ארוכות ומתישות. טכניקה זו פותרת מצב של ספיגת עצם שמתרחש לאחר עקירת שיניים ללא טיפול המשכי מידי. לאחר עקירת שן נפח העצם הולך ומצטמצם עד אשר הוא נספג לחלוטין, כך שבמידה שבאים לבצע התקנת שתלים יש צורך בטיפול ארוך ומורכב של השתלת עצם. השתלת השיניים ביום אחד עוזרת בשמירה על עצם הלסת ועל ידי כך מייתרת את הצורך בטיפולים מורכבים ויקרים כמו השתלת עצם.

מהן ההכנות הנדרשות לטיפול השתלת שיניים ביום אחד?

  • ביצוע בדיקות דם כלליות.
  • לקיחת מידות, צילומי פנים וצילומי שיניים.
  • צילומי רנטגן- פנורמי וצילום סי.טי.

יש לבצע בדיקת רופא מקיפה על מנת לבדוק שישנה התאמה לטיפול השתלת שיניים ביום אחד. טיפול השתלת שיניים מחייב הכנה מתאימה הכוללת מתן אנטיביוטיקה, שטיפות פה ותנאים סטריליים הנדרשים לצורך השתלה מוצלחת ואפקטיבית. כמו גם בדיקה קפדנית של עצם הלסת אשר במהלך טיפול השתלה נדרשת להתמודד עם הליך החדרת שתלים המצריך יכולת ריפוי גבוהה.

הטיפול המודרני – שיטת ALL-ON-4

קיימות מספר שיטות להשתלת שיניים ביום אחד ביניהן ׳השתלת שיניים ביום אחד׳, ALL-ON-6 ושיטת ALL-ON-4 שהפכה למאוד פופולארית בעולם ובישראל.

בשיטת ALL-ON-4 מתקינים 4 שתלים בלסת ועליהם מורכבת באותו הטיפול, קשת שיניים מושלמת אשר הופכת לחלק בלתי נפרד מהפה.

בתחילת הטיפול מבצעים עקירה של השיניים שנותרו בפה ובמקומן מותקנים השתלים כך שלא מתרחש תהליך של ספיגת עצם ואיבודה. קשת השיניים הקבועה המונחת על גבי הלסת, מעניקה תחושה ומראה טבעיים המאפשרים תחושת נוחות מקסימלית למטופל. היתרון הבולט של השיטה הינו בשמירה על צורת הפנים הטבעית של הפנים כך שבמידה שנזקקים לטיפול בלסת אחת בלבד, ישנה התאמה מקסימלית לשיניים הנותרות בפה.

כמה שתלים מוחדרים ללסת בטיפול השתלת שיניים ביום אחד?

על מנת שקשת השיניים החדשה תהייה מקובעת כהלכה ומיוצבת בפה באופן מלא, יש להחדיר כמות מסוימת של שתלים לעצם הלסת. בשיטת ALL-ON-4 מוחדרים 4 שתלים בלסת התחתונה ו – 4 שתלים בלסת העליונה. מחקרים רבים שנערכו בקרב מתרפאים שעברו טיפולי שיקום שיניים מצאו שזהו המספר האידיאלי לקבלת יציבות ואיחוי ברמה בגבוהה ביותר. ממציא השיטה פרופ׳ פאולו מאלו בחן מקרים רבים של ביצוע שתלים דנטליים וגילה שרוב הלחץ הביו-מכני של כוחות הלעיסה מופעל רק בארבעה שתלים: בשני השתלים הקדמיים ביותר ובשני השתלים האחוריים ביותר, על יתר השתלים מופעלים כוחות של פחות מ-15%. מסקנה זאת היא בניגוד גמור להנחה שהייתה רווחת שככל שיש יותר שתלים כך היציבות המתקבלת יותר גבוהה, להיפך – חירור יתר מחליש את עצם הלסת והופך אותה לפגיע יותר. סיכויי ההצלחה של השיטה עומדים על 98% – נתון מרשים לעומת הנתונים של כל השיטות האחרות. אחוזי ההצלחה הגבוהים הם גם הודות לחלקי השיקום הייחודיים שבזכותם שיטה זו יכולה להתאים כמעט לכל מתרפא. ​

יתרונות שיטת All-on-4: אין צורך לבצע טיפולים מורכבים כגון השתלות עצם והרמות סינוס, טיפול קצר מאד שנמשך מספר שעות בלבד, מתאים כמעט לכולם, מונע סבל מיותר וזמן יקר וברוב המקרים מסתיים בהצלחה גדולה – 98 אחוזי הצלחה.

חסרונות שיטת All-on-4: נדרשת מיומנות טכנית גבוהה מרופא השיניים – על הרופא לעבור הכשרה מיוחדת מטעם מאלו קליניק העולמית וללמוד את הפרוטוקול המקורי של השיטה, אחוז ההצלחה הגבוהה מתקיים אך ורק במידה שהטיפול מתבצע על פי הפרוטוקול המקורי ובאמצעות חלקי השיקום המקוריים.

השיטה סחפה מדינות רבות והיא מאד פופולרית גם בישראל.

לפני שמחליטים לעבור השתלת שיניים בשיטת ALL-ON-4 חשוב מאד לבדוק את ההכשרה של הרופא לטיפול בשיטה ואת הניסיון שלו בביצועה. יש לבדוק שהרופא מבצע את הטיפול באמצעות חלקי השימוש המקוריים ובהתאם לפרוטוקול המקורי.

רק בדיקה קפדנית ומדוקדקת של כל הדברים הללו, יבטיחו לכם תוצאות טיפול באיכות גבוהה והנאה ארוכת שנים.

ד״ר ערן פרמון, מנהל מרפאת השיניים ׳מאלו קליניק רמת השרון׳ הוא המורשה הבלעדי בארץ לטיפול בשיטת ALL-ON-4 המקורית עם חלקי השיקום המקוריים מטעם מאלו קליניק העולמית ובעל ניסיון רב בטיפול בשיטה.

השתלת שיניים ביום אחד אול און פור
צרו איתנו קשר
התקשרו אלינו!