MALOCLINIC רמת השרון
א א א

מיתוסים ברפואת שיניים

ד"ר ערן פרמון

תכונה ישראלית טיפוסית היא לדעת הכל, הכי טוב וממקור ראשון, לכל אחד מאיתנו יש את מקורות המידע, חברים במקומות הנכונים ולכן רבים מאיתנו מתיימרים לענות תשובה לכל שאלה, כתבה זו תפריך "עובדות" רבות שהייתם בטוחים שאתם יודעים בתחום רפואת השיניים.

1. סידן לשיניים
רבים חושבים כי אכילת מזונות עתירי סידן יכולה לעזור בחיזוק השיניים כי "הסידן חודר לשן ומחזק את האמייל" – ובכן לא נכון,אמנם אכילת מזונות עתירי סידן עוזרת לגופנו בהרבה תחומים אחרים אך לא לשיניים,מינרל השן (הידרוקסיאפטיט)אינו מקבל סידן ממחזור הדם.

2. משקאות ממותקים
כולם יודעים כי משקאות ממותקים כמו – קולה,קינלי ומיצים ממותקים הורסים את השיניים,אך שתיית משקאות טבעיים כמו מיץ תפוזים סחוט או שאר מיצי ההדרים סחוטים מאד בריאה לשיניים – לא נכון,אמנם שתיית משקאות ממותקים כגון קולה,קינלי ועוד אכן אינה בריאה לשיניים וזאת עקב תכולת סוכר גבוהה בהם וחומציות רבה (PH נמוך), אולם גם במשקאות כגון מיצי פירות סחוטים וטבעיים(התופסים היום תאוצה עקב דימויי בריא,נקי וללא חומרים משמרים ושאר כימיקלים) קיימות כמויות סוכר מאד גבוהות ובד"כ PH נמוך. למעשה, מבחינת בריאות השיניים, עדיף לשתות דיאט קולה ובקש(כי אז יש פחות מגע בין הנוזל הנלגם לשיניים) מאשר מיץ אשכוליות שנסחט זה עתה!. גם סודה איננה בריאה לשיניים למרות שמכילה פחות סוכר – רמת החומציות של היא קרובה ל PH=5. שתו מיים!

3. צחצוח חזק
רבים בטוחים כי צחצוח חזק ומאסיבי של השיניים גורם לניקיונן,בריאותן ומרחיק יותר חיידקים מהפה – לא נכון,צחצוח יעיל צריך להתבצע בעדינות וללא הפעלה של כוח ,נהפוך הוא,אחוז ניכר מבעיות של נסיגת חניכיים נגרם עקב צחצוח חזק מדיי. החניכיים הן רגישות ובהפעלת כוח חזק מדיי עליהן-נסוגות,משום שהן מתרחקות מגורם הגירוי. פעולה זאת היא בלתי הפיכה!

4. אלכוהול להרגעה
מי לא שמע על חבר שסובל מכאבי שיניים באמצע הלילה וקיבל עצה "שטוף את הפה עם ערק" – מתוך כוונה שאחוז האלכוהול הרב במשקאות חריפים "מרגיע" את כאבי השיניים- לא נכון! כאבי שיניים לרוב נגרמים עקב עששת עמוקה שהגיעה לשורש(חור גדול) או דלקות חניכיים חריפות מאד,במצבים אלו האלכוהול לא רק שלא עוזר אלא אף מרע את המצב. אלכוהול גורם לצריבה של הרקמות הרכות בפה. הוא אמנם הורג חיידקים אך גם פוגע משמעותית ברקמות הבריאות שלנו כך שגם הכאבים לא נעלמים וגם נגרם נזק לשיניים והחניכיים.

5. ריח רע מהפה
תופעה נפוצה המפריעה להרבה אנשים. רבים חושבים כי הריח הרע נגרם מבעיות בקיבה או דרכי העיכול – לא נכון,רק ב-5% מן המקרים הדבר נכון. ברוב המקרים הריח נובע מתערובות גופרתיות הנפלטות מחיידקים בחלל הפה,צחצוח שיניים במקרה זה עוזר אך נמצא כי 80% מחיידקים אלו נמצאים על – הלשון!לכן קיימת חשיבות מרובה להבריש את הלשון וקיימים מנקי לשון ייעודים לשם כך. כמו-כן שימוש במברשות ייעודיות לניקוי בין השיניים ושטיפות חיטוי מועיל כנגד ריחות פה.

6. הלבנה מזיקה לשיניים
רבים מן המתרפאים המקשים להלבין את שיניהם נתקלים בחברים הטוענים כי ההלבנה הורסת את שכבת המגן של השיניים- לא נכון,דעה קדומה זו מתבססת על זמנים קדומים ברפואת שיניים (לפני כ-20 שנים) בהם היו רופאי השיניים מלבינים את השיניים עם חומרים שגרמו לליטוש השכבה החיצונית של השיניים וכך למעשה נחשפה שכבה חדשה נקייה ולבנה יותר,כיום שיטות ההלבנה הקיימות הן בטוחות ואינן גורמות לנזק כלשהו. השיטות כולן מתבססות על חומרים כמו מי-חמצן וקרבמיד פראוקסיד,חומרים הגורמים להבהרת הפיגמנט הפנימי של השן ללא החלשת חומר השן. מחקרים רבים שנערכו בנושא מצאו כי ההרכב המינרלי של שן שבוע לאחר ההלבנה שהה להרכב השן לפני ההלבנה.

7. ניקויי אבנית הורס את השיניים
טענה הנשמעת ברבים מן המתרפאים המגיעים אל השיננית לניקויי שגרתי. טענתם היא כי הניקוי גורם לשריטות בחומר השן והכוח המופעל בזמן הניקוי מחליש את השיניים – לא נכון!המכשור בו משתמש הצוות הרפואי לניקוי השיניים עובד בשיטה הנקראת אולטרה-סוני,הכוונה לויברציות חלשות במהירות מאד גבוהה כך שלא יכול להיגרם נזק לשן עצמה או לשריטתה.נהפוך הוא – ניקוי שיניים שגרתי (מינימום אחת לחצי שנה) שומר על בריאות החניכיים ומונע הצטברות אבנית וחיידקים שהם הגורם היסודי למחלות חניכיים.

8. כדור אספירין נגד כאבים
מתרפאים רבים הסובלים מכאבי שיניים מניחים כדור אספירין או אופטלגין בסמוך לשן הכואבת מתוך כוונה "שהחומר הפעיל בכדור יגיע מהר אל השן" – ובכן זו טעות חמורה. מנגנוני הפעולה של רוב הכדורים נגד כאבים בנויים על ספיגתם למחזור הדם ורק אז הגעתם אל האזורים הכואבים או הגעתם למרכזי הכאב במוח כאתר הפעולה.הנחת כדור שכזה בסמוך לרקמת החניכיים לרוב גורמת לכוויה כימית של האזור והחרפת הנזק והכאבים.

9. מזונות מזיקים לשיניים
מה עדיף לשיניים – אכילת שוקולד או תפוח עץ? רבים מאיתנו היו עונים לשאלה זו כמובן שתפו"ע אולם-לא נכון! אמנם מבחינה תזונתית אכן תפו"ע עדיף על שוקולד אולם מבחינת בריאות השיניים מזונות שנשטפים מהר מהפה עדיפים על מזונות שנשארים זמן רב בפה לאחר אכילתם,לכן אכילת שוקולד עדיפה על תפו"ע משום שהשוקולד יישטף מהפה כדקה לאחר אכילתו ואילו תפו"ע עלול להישאר תקוע בין השיניים שעות מרובות לאחר אכילתו ולגרום לחומציות נמוכה הנשארת לאורך זמן – דבר הגורם להיווצרות חורים בשיניים. חטיפי בוטנים הם מהגרועים לבריאות השיניים עקב נטייתם להידבק למשטח השן למשך שעות רבות.

10. לא כדאי לטפל בשיניים חלביות
מיתוס זה שגור אצל הורים רבים האומרים כי השיניים החלביות בלאו הכי תישורנה ולכן הדבר לא משמעותי – לא נכון! טיפול בשיניים נשירות הוא חשוב ביותר. שיניים אלו בחלקן מלוות את הילד עד לגיל 13,כמו כן עששת (חורים) בשיניים נשירות יכולה לעבור לשיניים הקבועות וכמו כן קיימות עוד הרבה בעיות בשיניים נשירות העוברות למשנן הקבוע וגורמות לנזקים בלתי הפיכים בשיניים הקבועות.

11. לא מטפלים בשיניים בזמן הריון
נשים רבות בטוחות כי הטיפול עלול להזיק לעובר – לא נכון!הריון אינו מחלה. שינויים הורמונליים במהלך הריון גורמים לעלייה ברגישות החניכיים והשיניים. חוסר טיפול עלול לגרום להתקדמות מהירה בעיקר של מחלות חניכיים ולנז בלתי הפיך לשיניים. לאחרונה פורסמו מחקרים המוכיחים קשר ישיר בין דלקות וזיהומים בחלל הפה ותופעות של לידות מוקדמות והפלות.

12. משחות שיניים להלבנה
הפרסומות בטלוויזיה מציגות משחות שיניים המתיימרות להלבין את השיניים –האם ניתן לקבל הלבנה בשיטה זו? לא נכון! משחות להלבנה מבצעות למעשה הסרת כתמים בלבד, והן יעילות בעיקר אצל מעשנים או אנשים ששותים הרבה קפה ותה צמחים. מנגנון הפעולה פשוט – גודל החלקיקים במשחה להלבנה גדול יותר, וכמו בנייר לטש גס – הכתמים מוסרים בצורה קלה יותר. חסרון גדול – מקדם השחיקה (RDA) של המשחות להלבנה גבוה משמעותית ממשחות רגילות. שימוש יום יומי במשחה להלבנה עלול לגרום לנסיגת החניכיים ולשחיקה משמעותית בשן.

התקשרו אלינו!
לחצו כאן
ברוכים הבאים לאתר של פרמון דנטל
להתחלת שיחה לחצו על הכפתור למטה