MALOCLINIC רמת השרון
א א א

טיפולי שורש

ד"ר בועז שי / פורום המומחים של הדסה באתר YNET בניהולו של ד"ר בועז שי

האם כל רופא יכול לבצע טיפולי שורש?
כעיקרון, כל רופא שיניים רשאי לבצע טיפולי שורש. אולם היכולות, המיומנויות והחומרים בהם משתמש המומחה לטיפולי השורש (אנדודונט) הינם בד"כ ברמה גבוהה יותר מאשר רופא כללי.
כפועל יוצא של טיפולים אלו ברמה גבוהה, ניתן לשמור את השן בפה במצב תפקודי לאורך זמן.
כמו-כן, ישנן עדויות המראות כי למומחה לטיפולי שורש אחוזי הצלחה גבוהים יותר מאשר לרופא השיניים הכללי.
כמובן, שברוב המקרים עלות הטיפול אצל מומחה גבוהה יותר, אך בד"כ איכות הטיפול והחומרים בהתאם.
אולי זה המקום להזהיר מפני שימוש במונחים שגויים אשר ייתכן ונעשה ע"י מרפאות שונות וביניהן: "מורשה לטיפולי שורש", "רופא לטיפולי שורש" וכדומה. בד"כ מונח זה הינו המצאה בלבד של מרפאות שונות ומדובר ברופא שיניים כללי לכל דבר אשר אין לו דבר וחצי דבר עם מומחיות בתחום טיפולי השורש.
מומחה לטיפולי שורש הוא רופא שיניים שסיים התמחות בטיפולי שורש בת מספר שנים ( בין 3-5 שנים), עבר בהצלחה את כל המבחנים הרשמיים להתמחות בטיפולי שורש של רשויות בריאות השיניים וקיבל רשיון מומחה מטעם משרד הבריאות.
ניתן לוודא אם רופא מסוים הוא מומחה עפ"י תעודת המומחה מטעם משרד הבריאות וההסתדרות לרפואת שיניים. כמו-כן ניתן לברר זאת באגף לבריאות השן במשרד הבריאות בירושלים או באתר Hahistadrut Dental Medicine.

מדוע לעתים דורש טיפול השורש מספר פגישות ולעתים פגישה אחת?
ניתן לקבוע די בוודאות כיום, כי הגורם לדלקת סביב חוד השן (apical periodontitis) הינו בדרך- כלל זיהום חיידקי בתוך תעלת השורש. הטיפול בבעיה זו צריך להיות סילוק גורם זה כלומר, השמדת החיידקים.טיפול שורש בתעלה מזוהמת בפגישה אחת יכול להפוך 40-60% מהתעלות חופשיות מחיידקים.נשאלת השאלה: האם זה מספיק או שיש צורך בשלב נוסף בו תיחבש השן בחומר חיטוי?

שאלה זו נוגעת בעיקר במקרים בהם מופעים בצילום הרנטגן נגעים כתגובה לזיהום. גם החבישות האינטנסיביות ביותר אינן מצליחות להביא באופן מוחלט למצב של תעלה חופשית מחיידקים, לכן מקובל שמטרתנו היא, לכל הפחות, להוריד את סף הזיהום אל מתחת לרמה הפתוגנית.
טיפולי שורש בישיבה אחת הולכים ותופסים תאוצה בעולם, עם עדויות להצלחות לא פחותות מאשר בטיפולים מרובי ישיבות.

כאשר האנדודונט (מומחה לטיפולי שורש) מתמודד עם השאלה האם לטפל בישיבה אחת או לחבוש את תעלת השורש, צריכות לעמוד לנגד עיניו כל התועלות והחסרונות בגישה זו. יתרונות הטיפול בישיבה אחת:

  • ישנם דיווחים על כמות נמוכה יותר של התלקחויות וכאבים חזקים לאחר טיפול בישיבה אחת.
  • הטיפול בישיבה אחת זוכה לשיתוף פעולה וקבלה טובים יותר של המתרפא.
  • נוחות הטיפול.
  • ישנם גם הטוענים לסיכון מופחת לזיהומים משניים וחוזרים בין הישיבות בעיקר כתוצאה מדלף כותרתי לתוך תעלת השורש.

המתנגדים לשיטת טיפול זו יכולים למנות בעיקר את חוסר היכולת לנקות באופן מקסימלי את התעלה בישיבה אחת ללא חבישה תוך תעלתית.
בספרות העדכנית, ישנן דעות בעד ונגד גישה זו של טיפול בישיבה אחת, אולם אין הוכחה חד-משמעית לעדיפותה של איזו מהן. כל זאת נכון כל-עוד הקלינאי מכיר היטב את מגבלות הטיפול בישיבה אחת, יודע לבצע בחירת מקרה מתאימה, ולהתאים את צורת הניקוי, ההרחבה האפיקלית וסוגי החומרים והמכשירים בהם ישתמש לצורך הניקוי והפחתת הזיהום הטובים ביותר במהלך הטיפול.
כמו-כן על הרופא המטפל להכיר את המנגנון הביולוגי והפתולוגי של הזיהומים בתעלות השורש ומחלות סב-חוד השורש, הוריאציות האנטומיות השונות, והשימוש הנכון בכל שיטת הכנה וחומרי החיטוי הקיימים לרשותנו במערך האנדודונטי. הכותב ממליץ להיוועץ במומחה לטיפולי שורש לפני נקיטת גישה זו או אחרת לגבי טיפולים אלו.
יש לציין שלעיתים נובע הצורך בישיבה נוספת מקשיים אנטומיים או אחרים המכתיבים עבודה יותר איטית ויותר זהירה.
לסיכומו של עניין, ההחלטה צריכה להתקבל בכל מקרה לגופו, עפ"י הכלל:
"מהי הגישה שתספק יותר תועלת מול נזק" !!!

האם טיפול השורש תמיד דורש חידוש כל כמה שנים?
טיפול שורש הוא שלב בטיפול כולל של השן.
במהלך הטיפול מוציאים את הרקמות הנגועות מתוך תעלות השורש שבשן, מנקים את התעלות וסותמים את החלל שנוצר.
לרוב, במידה וכל שלבי טיפול השורש בוצעו ביסודיות, תוך שימוש בחומרים איכותיים, והשיקום על-גבי השן נעשה באיכות טובה אף הוא, לא יהיה צורך בחזרה על טיפול השורש. אי-הצלחה של טיפול השורש נובע בדרך-כלל, משום שהטיפול הראשוני לא בוצע באופן יסודי או בשל חדירת רוק ( המכיל חיידקים) לתעלות השורש לאחר טיפול השורש. במקרים אלו ייתכן צורך בביצוע חוזר של טיפול השורש-פרוצדורה הקרויה: "חידוש טיפול שורש", וזאת משום שהזיהום בתעלות השורש עשוי לגרום למחלה ברקמות הסובבות את חוד השן.

מהו ניתוח אפיסקטומי?
אפיסקטומי הינה פרוצדורה כירורגית בתחום הכירורגיה הפריאפיקלית.
ניתוח אפיקטומי נדרש כאשר קיימת מחלה סב חודית בשורש השן בד"כ לאחר טיפול שורש שלא צלח ולא ניתן לבצע חידוש טיפול שורש, או שהחידוש כרוך בסיכונים גבוהים לשן או בצורך בהחלפת שיקום נרחב.
במהלך הניתוח, חושפים את אזור חוד שורש השן ( קצה השורש בלסת) באופן כירורגי, בד"כ קוטעים כ-3 מ"מ מחוד שורש השן -אזור המכיל תעלות קטנות אשר אינן נגישות לטיפול אך יכולות להסתיר חיידקים הגורמים למחלה סב חודית. לאחר קיטוע חוד השורש מבוצע חלל רטרוגרדי בקצה השורש הקטום, והחלל נאטם באמצעות חומר איטום ייעודי. בתום הניתוח מבוצעים תפרים להצמדת הרקמה הרכה חזרה למקומה. ההשלכות מבחינת האסתטיקה קשורות בד"כ לאפשרות לצלקת ברקמה הרכה ו/או נסיגת קו החניכיים וחשיפת צוואר הכתרים (במידה ויש).
לאחר הטיפול ייתכנו כאבים ונפיחות אשר נמשכים מספר ימים. הטיפול בהם נעשה בד"כ ע"י משככי כאבים, נוגדי דלקת ואנטיביוטיקה עפ"י הצורך.

התקשרו אלינו!
לחצו כאן
ברוכים הבאים לאתר של פרמון דנטל
להתחלת שיחה לחצו על הכפתור למטה