MALOCLINIC רמת השרון
א א א

השתל הביולוגי הראשון

ד"ר ערן פרמון / Malo Clinic

לראשונה פותחו שתלים המעודדים צמיחת עצם בשלושה ממדים ומקצרים את תהליך השתלת השיניים למספר שבועות בלבד!
שתלים דנטליים שינו את פני רפואת השיניים המודרנית, ומהווים את המהפכה הגדולה ביותר ברפואת השיניים ב-40 השנים האחרונות. שתל דנטלי הינו תחליף לשורש שן שאבדה או לא התפתחה. חלוץ השתלים הדנטליים המודרני הוא אורתופד שבדי בשם ברנמרק, שגילה במחקריו כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת שקוביות טיטניום מסוגלות לעבור איחוי לעצם טבעית. מחקר ופיתוח אינטנסיבי הביאו לשיפור הדרכתי בתכונות השתלים, בעיקר בפני השטח, הגיאומטריה ויכולות השיקום. במקביל עם השיפור בטכניקות ההשתלה והעלייה באחוזי ההצלחה של השתלים, הפך השתל הדנטלי לאחת הפעולות הנפוצות ביותר ברפואת שיניים.
מרבית השתלים הדנטליים המודרניים עשויים מחומר סגסוגת טיטניום, ונבדלים זה מזה בעיצובם, גודלם ופני השטח שלהם – החשובים לקבלת כמות עצם גבוהה יותר, הנצמדת לפני השטח של השתל ומייצבת אותו. תחום זה נחקר רבות בשנים האחרונות, ולנושא פוטנציאל עיקרי להעלות לא רק את אחוזי ההצלחה של השתלים, אלא גם את שרידותם בפה לאורך השנים. הבדל נוסף הוא בתקן בקרת האיכות שעל פיו יוצרו השתלים. כיום התקן האמריקני והאירופאי נחשבים למחמירים ביותר.

למרות ההתקדמות הניכרת בתחום השתלים הדנטליים, ניתן לראות שלמעשה הקונספט לא השתנה רבות – השתל המודרני ביותר דומה מאוד לשתל שפותח לפני כ-40 שנה וסובל בחלקו מאותם החסרונות. יש לזכור ששתל הינו מעין "דיבל" עשוי טיטניום, המותיר מכתשים בעצם הלסת ופוגע באספקת הדם. מחקרים לאורך שנים גילו שצפיפות שתלים מוגזמת הינה גרועה לעצם הלסת, מכיוון שאספקת הדם לעצם שסביב השתלים תלויה בכמות ונפח העצם. מה שבא לענות לצורך זה ונחשב להתקדמות הגדולה ביותר בשנים האחרונות בתחום השתלים הדנטליים, הינו השל ה"ביולוגי".

מהו שתל "ביולוגי"?
בשתל חדשני זה, בניגוד לרוב השתלים, מרכז השתל בנוי מחומר הטרבקולאר מטל, המיוצר מהיסוד המתכתי טנטלום, והינו בעל מבנה תלת ממדי המאפשר בנייה של עצם לא רק על פני גוף השתל אלא גם לתוך גוף השתל. כך שבניגוד לשתלים המסורתיים המעודדים צמיחת עצם דו-ממדית סביב פני השטח של השתל בלבד – שתלי הטרבקולאר מטל בנויים מרשת נקבוביות המדמה את עצם הספוגית בלסת ומעודדים צמיחת עצם תלת-ממדית: הן על פני השטח של השתל והן אל תוף גוף השתל עצמו! יכולת צמיחה תלת ממדית זו מגדילה משמעותית את פני השטח שלו עד ל-89.7% יותר לעומת שתל מסורתי בגודל זהה (לדוגמה: גודל 4.1 מ"מ). בצורה זו נבנית לתוך גוף השתל רשת תלת-ממדית, מעין שתי-וערב של נימי דם זעירים, המשפרים מאוד את אספקת הדם לעצם הסובבת את השתל, והם בעלי פוטנציאל משמעותי לשיפור בריאות העצם והחניכיים סביב השתל לאורך זמן. בעצם יש דמיון גבוה יותר לשורש השן הטבעית, ולכן ניתן לכנותו שתל "ביולוגי". כמו כן, כמובן יכולות העיגון של שתל זה בעצם הלסת גבוהות בהרבה. ניתן להשוות את המצב להחדרת דיבל לתוך קיר ולבנייה של הקיר לתוך הדיבל.
יכולות עיגון אלה, שהינן גבוהות בהרבה משתל רגיל, מאפשרות גם קיצור משמעותי של הליך השיקום וקבלת השן הקבועה והסופית – ממספר חודשים הנהוג בשתלים המסורתיים לשבועות בודדים בלבד.
יתרון נוסף הינו יכולת ההתאמה של הטיפול בשתלים ביולוגיים עבור מטופלים אשר לא יכלו עד כה לעבור טיפולי השתלות שיניים. חולי סוכרת לדוגמה, אשר עקב מחלת הסוכרת תפקוד תאי העצם שלהם הינו נמוך, עשויים להתאים לטיפול עם השתלים הביולוגיים לאור יכולת הצמיחה המהירה והתלת-ממדית של תאי העצם והאחיזה הטובה של השתל בעצם.
השתל הביולוגי התפתח מתחום האורתופדיה. מחקרים הראו כי חומר הטרבקולאר מטל מסייע בשיקום מהיר של אזורים שונים בגוף, כמו עמוד שדרה, ברכיים וירכיים, שנפגעו והצריכו שיקום – זאת בזכות התאמתו הביולוגית הגבוהה לעצם ויכולת השרידות הגבוהה שלו מפני שחיקה. בצורה זו, ניתן היה לקצר את מהירות ההחלמה מניתוחים שונים, ומשם הדרך לתחום רפואת השיניים הייתה קצרה.

ומה צופן לנו העתיד?
ללא ספק בעשורים הקרובים נראה שתלים דנטליים "ביולוגיים" יותר. חוקרים ברחבי העולם הצליחו להשתיל תאים עובריים משן אדם ולייצר שן מושלמת בתנאי מעבדה ובחיות ניסוי. התקדמות המחקר והטכנולוגיה עשויה להפוך הליך זה לפשוט ויומיומי בשנים הקרובות – פשוט "נצמיח" שיניים חדשות במקום אלה שאבדו לנו. עד שעתיד בדיוני ומדהים זה יתממש, נזכור שהבחירה בשתל איכותי ומתקדם משפרת את סיכויי ההצלחה ואת השרידות לאורך זמן, של השתל עצמו ושל הכתר שמעליו, תוך צמצום הסיכונים לזיהום וכישלון.

התקשרו אלינו!
לחצו כאן
ברוכים הבאים לאתר של פרמון דנטל
להתחלת שיחה לחצו על הכפתור למטה