MALOCLINIC רמת השרון
א א א

הידוק ושחיקת שיניים – מחלת השיניים של המאה ה21?

שחיקת שיניים? באמת? אצלי? לא יכול להיות… זו התגובה השכיחה של מטופלים כשרופא השיניים מאבחן אצלם את התופעה הנפוצה והמתפשטת בעשורים האחרונים – שחיקת שיניים. מסתבר שלמעלה מ-25% מהאוכלוסייה סובלים משחיקת שיניים ברמה כזו או אחרת, שפוגעת באופן משמעותי בבריאות השיניים והפה.

מהי שחיקת שיניים?

שחיקת שיניים (Bruxism) הינה הפרעה הקשורה למערכת הלעיסה, בה השיניים נפגשות ונעות מצד לצד, בעיקר במהלך שינה וכתוצאה מכך נשחקת השכבה החיצונית של השן. הידוק שיניים (Clenching) הינה תופעה דומה, בה הלסתות "ננעלות" אחת על השנייה, לעיתים בכוח רב (כוח "מפצח") ללא תנועה צידית. תופעות אלה נפוצות בעיקר במהלך שינה עמוקה, אך בהחלט קיימות גם במהלך שעות היום אצל חלק גדול מהסובלים מהתופעה.

כיצד ניתן לדעת אם סובלים מהתופעה?

ברוב המקרים קשה לדעת כי אנחנו לא מודעים לפעילות הלילית של הלסת…ובכל זאת יש כמה סימנים:

  1. בחלק מהמקרים שחיקת שיניים צידית תלווה ברעשים משמעותיים שבן/בת הזוג שלנו יעירו לנו עליהם. לעיתים הורים שומעים את ילדיהם שוחקים שיניים. יש לציין שהידוק שיניים איננו מלווה ברעשים כלשהם.
  2. לשחיקת שיניים לאורך זמן מופע ברור בפה ובמהלך בדיקת שיניים שגרתית יציין הרופא שתלוליות השיניים שחוקות, השן "שטוחה" יותר, שברים קטנים וסדקים מופיעים על השיניים, ובמקרים חמורים נראה הפחתה במימד האנכי של הפנים וקשיים באכילה.
  3. כאב שיניים בלעיסה ורגישות לקור לאחר ששכבת הזגוגית התקלפה.
  4. במקרים חמורים של שחיקה ובעיקר במקרי הידוק עלולים להופיע סדקים בשיניים ובשחזורים כגון סתימות או כתרים עד כדי צורך בטיפולי שורש , כתרים ואף עקירות שיניים.
  5. בדיקת תפקוד שרירי לעיסה במעבדת שינה תיתן אבחנה מוחלטת.

יש לציין שחלק גדול מהאנשים שוחקים שיניים גם במהלך היום, ובעיקר במקצועות הדורשים ריכוז רב כגון תכנתי מחשב, אמנים ועוד.

מה הסיבות לשחיקת שיניים?

שחיקת שיניים מוגדרת כהפרעת שינה והסיבות לה אינן ידועות באופן מוחלט. ככל הנראה שחיקת השיניים מהווה מעין "שסתום" לשחרור מתחים נפשיים. לחץ נפשי (סטרס), מתח וכעס לעיתים מוצאים דרכם לשיניים. גם הפרעות במפרקי הלסת, או איזון סגר לקוי עלול לגרום לחלוקת כוחות לא נכונה ועומס רב על חלק מהשיניים ולשחיקה.

מה הטיפול המומלץ?

כמו בתופעות כרוניות אחרות, אבחון מוקדם ימנע את הנזקים החמורים של שחיקת השיניים. הפתרונות הטיפוליים המקובלים:
1. הפחתת מתח נפשי ולחץ, באמצעים תרופתיים ושאינם תרופתיים.
2. הכנת מגן שיניים ללילה (Night guard) – יש המכנים אותו בטעות "סד לילה", מגן גמיש/קשיח העשוי מסיליקון רפואי או מאקריל יצור הפרדה בין השיניים וימנע את השחיקה. במקרים רבים מגן שכזה יכול להפחית ולמנוע את השחיקה, וגם אם זה לא קורה נשחוק את המגן ולא את השיניים. חשוב מאוד להתאים מגן נוח לשימוש ודק ככל הניתן כך שהמטופל אכן ישתמש בו.
3. החלשת שרירי לעיסה – ניתן להחליש את שרירי הלעיסה העיקריים המאסטר והטמפורליס ע"י הזרקה תקופתית של בוטוקס לשרירים אלו. הפעלת השרירים המוגזמת תמשיך אך בעוצמה פחותה משמעותית והנזק יופחת. להזרקה זו השפעה לאורך כל שעות היום ולא רק בלילה, ללא שינוי כלשהו במראה הפנים.
4. טיפול דנטלי במקרי שחיקת שיניים הינו מורכב ביותר וכולל הרמת מנשך והחזרת איזון הסגר באמצעות הכתרה של שיניים רבות ושיקום פה מלא

לסיכום, אבחנה מוקדמת ומניעה יחסכו לכם בעיות שיניים ניכרות, עלויות כבדות וטיפולים חוזרים.

התקשרו אלינו!
לחצו כאן
ברוכים הבאים לאתר של פרמון דנטל
להתחלת שיחה לחצו על הכפתור למטה