MALOCLINIC רמת השרון
א א א

שתלים דנטליים-התהליך המתקדם ביותר לשחזור השיניים

שאלות שרציתם לשאול, לדעת ולהבין על התהליך

הרכבת שתלים דנטליים הפכה בשנים האחרונות לתהליך כירורגי פופולרי. תפקידו של הרופא להתאים למטופל את השתל המתאים ביותר למקרה שלו אך שרידות הטיפול והצלחתו מותנים גם בבחירה בשתל איכותי.

השתל הופך לחלק אינטגרלי מעצם הלסת ולכן תפקוד וקליטה תקינים שלו הם המפתח להצלחה. בבחירת שתל כדאי להשקיע מעט יותר ולקבל שתל איכותי ועמיד לאורך שנים. לפניכם מורה נבוכים על מהות התהליך והשתלים השונים

 

מהו שתל דנטלי?

שתל הוא תחליף לשורש שן שאבדה או לא התפתחה, העשוי בדרך כלל מסגסוגת של טיטניום ובעל פני שטח מיוחדים. שתל דנטלי הוא אחד מהתהליכים הכירורגיים הפופולריים ביותר  ברפואת השיניים המודרנית,  אך שתלישיניים מחומרים שונים התגלו כבר במומיות במצרים העתיקה ומתקופת המאיה בדרום אמריקה. חלוץ השתלים הדנטליים המודרני היה דווקא אורטופד שבדי, שגילה כי הטיטניום נצמד לתאי העצם בניסוי שערך על רגלי ארנבות. משם המשיך והמציא את השתל הדנטלי המודרני המוכר לנו היום.

 

איך הופך השתל הדנטלי לשן?

העיקרון הרפואי של שתלים דנטליים הוא חיבור של תאי העצם האנושיים לפני השטח של השתל וזיהויים כחלק עצמוני. כתוצאה מכך נוצר קיבוע של השתל לעצם הלסת וניתן להשתמש בו כעוגן להנחת כתר שן. המבדיל בין השתלים הוא פני השטח של השתל, כשכל חברה המייצרת אותו מנסה להביא להגדלת פני השטח באמצעות חספוס.  החספוס נוצר על ידי צריבה כימית של הסגסוגת, הפצצתה בחומרים שוחקים ועוד שיטות שונות ומשונות. גודל פני השטח של שתלים הזהים באורכם ובקוטרם יכול להשתנות עד פי 4 בהתאם לעיבוד. פני שטח גדולים מבטיחים סיכוי גבוה יותר להיצמדות תאי עצם רבים יותר במהירות גדולה.

 

מה ההבדל בין השתלים הדנטליים השונים?

מעל ל-90% מהשתלים הדנטליים המוחדרים בישראל הינם מתוצרת הארץ ומיוצרים ב-8 חברות מרכזיות. חומר הגלם הראשי לייצור השתלים הוא טיטניום. ברנמרק, ממציא השתל, השתמש בתחילה בטיטניום טהור (דרגה 4) אולם השתלים המודרניים הקיימים היום עשויים מסגסוגת של טיטניום מדרגה 5 המכילה בנוסף לטיטניום טהור גם 6% של אלומיניום ו-4% וונדיום הגורמים למתכת להיות קשה ועמידה יותר. חשוב לדעת שלשתלים שונים מאפיינים שונים כך שחשובה מאוד התאמת השתל למקרה המתאים. קיים אחוז קטן של שתלים המיוצרים גם מחומרים אחרים, בשל ההסתייגות של חלק מהקהילייה הרפואית משימוש במתכות המוחדרות לתוך הגוף וגם מסיבות אסתטיות. החומר הנפוץ השני הוא זירקוניה ZR2O2- חומר לבן קשיח אך יקר מאוד ושביר. קיימים גם סוגים שונים של פולימרים ופוליאמידים אך הנושא עדיין לא מפותח מספיק ואין הרבה מחקרים תומכים.

 

מהי צורתו של השתל הדנטלי?

השתל הנפוץ ובעל שיעורי ההצלחה הגבוהים ביותר הוא שתל צילינדרי עם הסלילים דמויי הבורג. השתל יכול להיות בעל מבנה ישר או מתכנס (מבנה מתכנס "חרוטי" מתאים ללסת צרה ומתכנסת, מבנה ישר מתאים ללסת רחבה וישרה). העצם נבנית סביב סלילי השתל וקיימת חשיבות לממדי השתל בקבלת יציבות של השתל בעצם הלסת. צורה נפוצה נוספת היא שתל דיסק, המיועד למקרים של חוסר עצם, אך שיעורי ההצלחה שלו נמוכים משמעותית משתלים צילינדרים.

 

מה צריכים להיות ממדי השתל?

שתל ארוך ו/או רחב יותר מאפשר שטח פנים וקישור נרחב יותר בין העצם לשתל, מה שצפוי להאריך את חיי השתל. אך לא תמיד ניתן להחדיר שתל ארוך ורחב. השתל מוחדר לעצם הלסת וקיימות מגבלות אנטומיות כגון הסינוס המקסילרי בלסת עליונה (חלל אוויר הנמצא באזור האחורי) והעצב המנדיבולרי בלסת תחתונה (עצב הנותן תחושה לשפתיים ואסור שהשתל יגע בו).  גם רוחב עצם הלסת יכול להגביל את השימוש בשתלים ארוכים ורחבים.

ממה עשוי ציפוי השתל?

ציפוי השתל וניקיון פני השטח הם הגורמים הראשיים המבדילים בין יצרן ליצרן והמשפיעים ביותר על הצלחת השתל לאורך זמן. אובדן עצם סביב שתלים בעלי פני שטח וציפויים איכותיים נפוץ פחות מאשר בשתלים בעלי פני שטח איכותיים ומוכחים מחקרית. החברות הגדולות בעולם ( כגון NOBEL  או ZIMMER ) משקיעות סכומי עתק בנושא זה הן במחקר ופיתוח והן במחקרים לטווח ארוך המראים לא רק את ההצלחה הראשונית שבקליטת השתל אלא גם את שנות שרידותו בפה.

 

איך מתחבר השתל לכתר?

קיימים סוגי חיבור שונים בין השתלים למבנים ולכתרים שעליהם. החיבור הנפוץ ביותר הוא בצורת משושה, אך קיימים גם חיבורים אוקטגונלים ומשולשים. לחיבורים חשיבות בעיקר בתכנון השיקום שעל השתלים.

 

מהם שתלים דנטליים להעמסה מידית?

באופן המסורתי כאשר מוחדר שתל יש להמתין 4 -6 חודשים עד לקבלת יציבות ראשונית, כלומר היצמדות של תאי עצם לפני השטח של השתל, ורק אז מתחיל תהליך השיקום והצמדת  כתר מעליו. בשנים האחרונות הוצגו שיטות שונות המקצרות מאד פרק זמן זה והחלוץ המרכזי בתחום הוא ד"ר פאולו מאלו, אבי השתלים להעמסה מידית ואבי שיטת ALL-ON-4.  בשיטה זו אלו מוחדרים שתלים ללסת ובאותו זמן הרופא מעמיס כתר על השתל. חשוב מאד להבין כי מאחורי תורה זו ישנם אלמנטים רבים התורמים להצלחת הטיפול ולא כל שתל מתאים לסוג טיפול זה. ד"ר מאלו עבד בשיתוף עם חברת NOBEL על פיתוח שתל עם פני שטח מיוחדים הגורמים לאחוזי הצלחה מרשימים.

 

מהם שתלים דנטליים ייחודיים?

שתלים אלה מיועדים למצבים מיוחדים. כך למשל שתל זיגומטי מיועד לקבל יציבות מעצם הלחי במצבים של אובדן עצם מהותי בלסת עליונה. שתלים צרים (mini implants) מיועדים למצבים של עצם צרה ביותר. שתלים קצרים ורחבים מתאימים למצבים של גובה עצם מינימלי מעל הפרעה אנטומית, כגון עצב.

לאחרונה פותח על ידי חברת זימר דנטל שתל מהפכני וחדיש הנקרא Trabecular metal. שתל זה, בניגוד לצורת רוב השתלים, מכיל שליש אמצעי הבנוי מסגסוגת ייחודית במבנה תלת ממדי המאפשר  בנייה של עצם לתוך השתל, דבר שמגביר באופן משמעותי את יכולת העיגון של השתל ומאפשר לקצר משמעותית את זמן ההמתנה הנדרש לאיחוי השתל בעצם הלסת.

 

מיתוסים ברפואת שיניים

 

שתלים דנטליים | השתלות שיניים ביום אחד
צרו איתנו קשר
Call Now Buttonהתקשרו אלינו!