MALOCLINIC רמת השרון
א א א

השתלת שיניים ביום אחד – כל החידושים פורצי הדרך שכדאי להכיר בתחום השתלים הדנטליים

תחום השתלים הדנטליים התפתח מאד בשנים האחרונות והפך לטיפול הכירורגי הפופולארי ביותר בעולם רפואת השיניים המודרנימהשתלות ממוחשבות ועד השתלת שיניים ביום אחד בלבד בכל הפה.

שתל הינו תחליף לשורש שן שאבדה או לא התפתחה. לרוב הוא עשויי מסגסוגת של טיטניום ומזכיר בצורתו בורג. העיקרון הרפואי של שתלים דנטליים הוא חיבור של תאי העצם האנושיים לפני השטח של השתל, אשר יוצר קיבוע של השתל לעצם הלסת ומשמש כעוגן להנחת כתר שן. אז מה הן ההתפתחויות האחרונות בתחום?

השתלת שיניים ממוחשבת

תכנון השתלת שיניים חייב לקחת בחשבון את כמות ואיכות עצם הלסת תוך הימנעות מפגיעה בחלל הסינוס, בעצבים ובכלי דם. אם עד היום קביעת מיקום השתל היתה מתבצעת אך ורק על פי שיקול הדעת הסובייקטיבי של הרופא, כיום טכנולוגיה חדשה מאפשרת תכנון ממוחשב של מיקום השתלים האופטימלי וביצוע השתלות בניווט תלת מימדי בזמן אמת. בכך מתקבלות השתלות שיניים מדויקות יותר. תוכנה מיוחדת ומצלמת שטח תלת מימדית מאפשרת להציג את הלסת ו׳להשתיל׳ גראפית שתל בגודל האידיאלי ובמיקום האידיאלי בפה. הרופא צופה במסך תוך כדי הטיפול שמכוון אותו למיקום האידאלי של השתל, בדומה לצינתור. בעתיד הקרוב שיטה זו תחליף את כל השיטות הידניות והממוחשבות הרגילות.

שתלים מודרניים

מחקר ופיתוח בתחום השתלים מאפשרים מתן פתרונות מתקדמים למצבים קליניים שונים כמו לדוגמא במצב של אובדן עצם מהותי בלסת. לאחרונה פותח שתל מהפכני וחדיש ע"י חברת זימר דנטל הנקרא Trabecular metal שתל זה, בניגוד לצורת רוב השתלים, מכיל שליש אמצעי הבנוי מסגסוגת ייחודית ובמבנה תלת מימדי המאפשר בנייה של עצם וכלי דם לתוך השתל, מה שמגביר באופן משמעותי את יכולת העיגון של השתל ללסת. כך ניתן גם לקצר משמעותית את זמן ההמתנה הנדרש לאיחוי השתל בעצם הלסת.

למרות ההתפתחות הטכנולוגית המדהימה שחלה בשנים האחרונות בתחום השתלים הדנטלים, עדיין קיימים מצבים בריאותיים בהם לא ניתן להחדיר שתל, כמו: סוכרת לא מאוזנת, שימוש בתרופות מסוימות הגורמות לשינויי מטבוליזם בעצם או שינויי של המערכת החיסונית, אוסטאופורוזיס קשה ועוד. כמו כן, ישנן מגבלות אנטומיות כמו חוסר עצם נרחב, מצב בו פיזית אין מקום לשתל.

מהם הסיכויים להצלחת השתלת שיניים? כמה זמן זה מחזיק?

סיכויי ההצלחה הממוצעים לקליטת שתל דנטלי הם כ – 97% כאשר הסיכויים להצלחה תלויים במספר משתנים: סוג השתל, לסת עליונה או תחתונה והאזור בלסת, מצבו הרפואי של הלקוח לרבות צפיפות עצם הלסת, ויכולת הביצוע של הרופא לרבות שמירה קפדנית על סטריליות. מחקרים ארוכי טווח מראים שרידות גבוהה (מעל 75%) של שתלים בפה בטווח של 15-20 שנה.

נהוג לחשוב כי שתל מאיכות טובה ייקלט טוב יותר בפה, כאשר שתל באיכות טובה הוא שתל המיוצר ע״י יצרן וותיק ומנוסה המראה מחקרים בלתי תלויים רבים.

אחוז ההצלחה של שתלים בלסת עליונה נמוך מהלסת התחתונה בגלל המבנה האנטומי של העצם, היא נוטה להיות רכה יותר וצפופה פחות מהלסת התחתונה.

לרוב, ככל שרמת המורכבות עולה כך סיכויי ההצלחה פוחתים. באזורים שבהם הייתה שן מודלקת או אזורים שעברו השתלת עצם או חוסר עצם קיצוני, אחוזי ההצלחה יהיו נמוכים יותר.

קיצור משך הטיפול – השתלות שיניים ביום אחד

באופן המסורתי כאשר מוחדר שתל יש להמתין 3 -6 חודשים עד לקבלת יציבות ראשונית, כלומר היצמדות של תאי עצם לפני השטח של השתל, ורק אז מתחיל תהליך השיקום והצמדת כתר מעליו. בשנים האחרונות הוצגו שיטות שונות המקצרות משמעותית את התהליך ומאפשרות השתלות שיניים ביום אחד. החלוץ המרכזי בתחום הוא ד"ר פאולו מאלו, אבי השתלים להעמסה מידית ואבי שיטת All-on-4 (אול און פור). שיטה המיועדת לשיקום לסתות מחוסרות שיניים לחלוטין או חצאי לסתות. בשיטת אול און פור מוחדרים 4 שתלים ייחודיים בזוויות החדרה של עד 45 מעלות ועל 4 השתלים האלו מונחת ביום ההשתלה מערכת שיניים, המוברגת על גבי השתלים ולא ניתנת לשליפה. סיכויי ההצלחה של השיטה עומדים על כ-  97% הצלחה. יתרונות השיטה: הימנעות מכל פעולה של השתלות עצם והרמת סינוס וכו', פעולה קצרה בת כמה שעות, השתלות שיניים ביום אחד לכל הפה. שימוש מיטבי בעצם הקיימת של הלקוח ללא בניית עצם מלאכותית.

חשוב מאד להבין כי מאחורי תורה זו ישנם אלמנטים רבים התורמים להצלחת הטיפול, ולא כל שתל מתאים לסוג טיפול זה. ד"ר מאלו בשיתוף חברת Nobel Biocare פיתח שתל חדשני עם פני שטח מיוחדים. נעשו מחקרים על אלפי מקרים (עד היום ביצע ד"ר מאלו כ-60000 מקרים של הטכניקה) שהוכיחו כי ביצוע השיטה על פי הפרוטוקול המדוקדק של ד"ר מאלו ובשימוש של שתלים וחלקי שיקום מקוריים, מבטיחים אחוזי הצלחה גבוהים ביותר. רופא שיניים העוסק בשיטה צריך לעבור השתלמות מתאימה המועברת במרפאת הדגל של ד"ר מאלו בליסבון, פורטוגל. השתלמות זו היא תיאורטית וגם מעשית ובה לומד הרופא את פרוטוקול ההשתלה ודרכי השיקום. מספר רופאי השיניים העוסקים בשיטה לפי הפרוטוקול המקורי של ד"ר מאלו ועם חלקי השיקום המקוריים היא נמוכה מאד, הסיבה לכך היא שעלות הפעולה עם השתלים וחלקי השיקום המקוריים יקרה בכ-20% מהתחליפים. קיימות וורסיות רבות לשיטה המקורית בה מוחדרים שתלים שונים, אך יש לזכור כי לא קיימים מחקרים גדולים מלבד המחקרים שבוצעו לפי הפרוטוקול המקורי ולכן אחוזי ההצלחה הגבוהים הם נתונים של שימוש נכון ואחראי בשיטה ובמרכיביה.

יתרונות שיטת אול און פור המקורית:

  1. תוצאות מוכחות במאות מחקרים קליניים לאורך 15 שנה.
  2. אחוזי הצלחה גבוהים מעל 97%
  3. שתלים ייחודיים שפותחו במיוחד לשיטה בעלי פני שטח איכותיים ויכולת התייצבות וחיבור לעצם גבוהות במיוחד.
  4. שתלים עם חיבור חיצוני ייחודי המגדיל את שטח החיבור לעצם ומקטין נסיגת עצם וחניכיים.
  5. מבנה ייחודי של ראש השתל מאפשר תוצאות אסתטיות מעולות.
  6. מאפשרת גשר עדין ואסתטי יותר.
  7. מונעת אובדן עצם סביב השתלים גם לאחר שנים רבות.
  8. כוללת את שתלי נובל, חברת השתלים הגדולה בעולם שמייסדה הוא פרופ׳ ברנמארק, ממציא השתלים הדנטליים.
  9. מאפשרת השתלות שיניים ביום אחד בלבד

 

ד״ר ערן פרמון רופא שיניים ומנהל מרפאת מאלו קליניק ישראל ברמת השרון

www.maloclinic.co.il

השתלת שיניים ביום אחד
צרו איתנו קשר
התקשרו אלינו!